Skip to main content

Potrzeby osób starszych, często są przez społeczeństwo postrzegane i ograniczane do dwóch najniższych poziomów w piramidzie Maslova (potrzeby fizjologiczne i bezpieczeństwo).

W dzisiejszych czasach większość osób starszych ma własne mieszkania czy domy ale nie maja niestety siły aby sprostać codziennym obowiązkom. Seniorzy o dobrym stanie zdrowia potrzebują zazwyczaj pomocy w zrobieniu zakupów, przygotowaniu posiłków w ciągu dnia, czy dbaniu o czystość w domu. Seniorzy schorowani którzy mają znaczne problemy zdrowotne, pragną mieć zapewnione wszystkie potrzebny fizjologiczne, bezpieczeństwa, ale także afiliacji (przynależności np. do rodziny, społeczności sąsiedzkiej) i szacunku. Większość z nich, szczególnie osoby będące w okresie przed starczym i wczesnej starości, potrzebują także samorealizacji. Poczucie bezpieczeństwa w tym wieku, wiąże się z zapewnieniem możliwości korzystania z opieki medycznej i opiekuńczej. Seniorzy powinni czuć, że w razie jakiegokolwiek pogorszenia stanu zdrowia, bez względu na porę dnia ktoś im pomoże Bardzo ważnym aspektem jest także zapewnienie poczucia miłości i szacunku oraz wspólne spędzenie czasu, rozmowa z osobami w podeszłym wieku.

Fizjoterapeuta a osoby starsze

W starzejącym się społeczeństwie, fizjoterapeuci stają się jednymi z częściej spotykanych przedstawicieli zawodów medycznych. Jako fizjoterapeuci, jeżeli mamy zamiar pracować z seniorami, powinniśmy być empatyczni. Seniorzy mają ogromną potrzebę zaufania, rozmowy. Jeżeli rodzina z jakichkolwiek względów ich opuściła, czy też potrzebuje ze względów zawodowych i czasowych pomocy z zewnątrz, my jesteśmy dla nich swego rodzaju opiekunami i powiernikami. Dlatego w naszym zawodzie oprócz stale zdobywanej wiedzy merytorycznej, niezbędna jest empatia oraz umiejętność nawiązywania prawidłowych relacji z pacjentem. Zdobycie zaufania pacjenta przekłada się w linii prostej na poprawę zdrowia pacjenta i nasz sukces zawodowy.

Sfera somatyczna

W sferze somatycznej bardzo istotną rolę odgrywa diagnostyka i skuteczne leczenie bólu. Mimo pojawiających się nowych środków farmakologicznych, opracowywane są nowe procedury lecznicze, oraz więcej dowiadujemy się o patomechanizmie powstawania różnych objawów. Pomimo dużego rozwoju medycyny, nie ma jednoznacznej recepty, dlatego powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty i obszary życia takie jak chociażby psychikę i stan duchowy osoby starszej.

Na podstawie źródła:

  1. Opieka nad osobami starszymi, Poradnik dla Opiekunów Seniorów i ich rodzin, Promedica.
  1. Ciałkowska-Rysz A., de Walden-Gołuszko K., Medycyna Paliatywna, Wyd. PZWL, Warszawa 2015, s.7-50.
Marta Siemińska

Pomysłodawca autorskich warsztatów i własności intelektualnej warsztatów, twórca marki. Z wykształcenia Fizjoterapeutka i mgr ekonomii ze specjalnością Międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych.