Centrum dowodzenia czyli odpowiednia i bezpieczna przestrzeń do nauki w pokoju dziecka – krzesło, biurko, oświetlenie

By 9 sierpnia 2019Aktualności

Ergonomia wg portalu BHP „ma na celu zapewnienie maksymalnej wydajności pracy w taki sposób, aby nie powodować negatywnych skutków zdrowotnych i pogorszenia stanu zdrowia.

Ergonomia łączy zastosowania nauk biologicznych i technicznych dla zapewnienia w stosunkach między człowiekiem a pracą optymalizacji wzajemnego dostosowania…”

Ergonomia to słowo, które w ostatnim czasie nabrało szczególnego znaczenia dla producentów.

To, że coś jest ergonomiczne, oznacza bowiem, że jest sprawne i wydolne, a także znacząco poprawia funkcjonowanie ciała człowieka.

Ergonomiczny” jest więc świetnym przymiotnikiem do opisania produktu w zachęcający do niego sposób. Niemniej jednak ergonomiczność jest rzeczywistą zaletą, jaką wyróżniają się dla przykładu fotele obrotowe.

Krzesło ergonomiczne dla dziecka? Czyli jakie?

To przede wszystkim dostosowanie krzesła m.in. do:

-wzrostu i wagi dziecka

-siedzisko powinno być wygodne, nie uciskać ud dziecka

-kręgosłup powinien być podparty od łopatek aż do okolicy lędźwiowej

Dobre krzesło powinno podtrzymywać i odciążać kręgosłup, być dobrze wyprofilowane. Możliwość regulacji wysokości oparcia oraz odpowiednich podłokietników zapewni większy komfort siedzenia, a nawet odpoczynku.

Stopy powinny swobodnie i płasko opierać się o podłogę (jeżeli biurko dziecka jest wyższe – wystarczy podłożyć pod stopy stołeczek czy podstawkę).

Nie kupuj „pierwszego” krzesła przez internet. Warto wybrać się do sklepu i sprawdzić czy faktycznie dane krzesło jest dostosowane do Twojego dziecka.

W księżniczki? W samochody ? Kolorowe? Najlepiej praktyczne ! Czyli z tapicerką o najwyższej klasie ścieralności.

Wybór biurka jest chyba łatwiejszy od wyboru krzesła jednakże przed zakupem powinniśmy przeanalizować całe wnętrze pod kątem wielkości.

Przy dużych przestrzeniach to nie problem, ale przy małych wnętrzach często każdy centymetr się liczy. Dochodzi do tego również lokalizacja.. dlaczego? Nie może być przypadkowa, najlepiej gdyby stało przy oknie i miało dostęp do światła dziennego.

Lampy, lampki, żyrandole.. czyli oświetlenie.. ma znaczenie !

Pamiętacie bajkę o pomysłowym Dobromirze? właśnie tak trzeba wybierać oświetlenie. Chwilę pomyśleć i użyć głowy !

Nie, nie piszę tego by kogoś urazić, sama to przechodziłam i wiem, że czasem te z pozoru błahe rzeczy na które nie zwracamy uwagi mają ogromne znaczenie.

Tak jak biurko powinno stać blisko okna dla zapewnienia jak najdłużej naturalnego światła, tak do zapewnienia dziecku odpowiedniego komfortu podczas nauki niezbędne jest także oświetlenie w postaci lampki na biurkowej.

Warto wiedzieć, że w przypadku dziecka praworęcznego lampka powinna stać z jego lewej strony, natomiast w przypadku dziecka leworęcznego powinna stać po prawej stronie tak by podczas pisania nie zasłaniała pisanego tekstu. Świetnym rozwiązaniem są lampki starego typu które mają długie ramie i dość długą żarówkę której światło można ustawić przed głową dziecka nad książką czy zeszytem jednocześnie nie drażniąc oczu.

Jako ciekawostkę a w zasadzie ważnym aspektem jest także oświetlenie pokoju. Jeśli jest za ciemne lub ustawione zbyt daleko, dziecko zacznie rotować głowę (przekrzywiać głowę) w celu lepszej widoczności a to zielone światło dla utrwalania złej pozycji ciała która zapoczątkuje problem z kręgosłupem.

Opracowanie: mgr Marta Siemińska

Marta Siemińska

Marta Siemińska

Pomysłodawca autorskich warsztatów i własności intelektualnej warsztatów, twórca marki. Z wykształcenia Fizjoterapeutka i mgr ekonomii ze specjalnością Międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych.